Pracownie
Nasza praca to nasz relaks
Pracownia Artystyczna
W pracowni artystycznej prace powstają pod kierunkiem Marzeny Zabłotny. Uczestnicy, w zależności od zainteresowań i możliwości uczą się różnorodnych technik plastycznych. Jedną z nich jest grafika – uczestnicy tworzą swoje prace ołówkiem, węglem i tuszem. Jedną z chętniej wybieranych przez naszych podopiecznych formą grafiki jest linoryt, powstający za pomocą druku wypukłego. Technika ta wymaga cierpliwości i skrupulatności ale daje bardzo ciekawe rezultaty. W pracowni popularne jest także malarstwo. Uczestnicy tworzą obrazy przy użyciu farb akrylowych, witrażowych oraz pasteli. W ostatnim czasie pracownia artystyczna zajęła się również papieroplastyką przy użyciu techniki quillingu tworzą przepiękne obrazy, kwiaty i przestrzenne kompozycje. Pracownia artystyczna zajmuje się też dekorowaniem przedmiotów tj. szkatułki, pudełka czy wazony. Najpopularniejszą formą zdobniczą jest decoupage, polegający na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej czy papieru ryżowego. Przedmioty dekorowane są również za pomocą sznurka i ozdób z filcu. Prace wykonane w pracowni artystycznej otrzymały kilka nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych.
Pracownia Komputerowa
W PŚDS funkcjonuje kawiarenka internetowa. Jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku uczestników. Wyposażona jest w trzy komputery z dostępem do Internetu. Uczestnicy podczas zajęć w pracowni oglądają filmy, słuchają muzyki, grają w gry internetowe oraz korzystają z portali społecznościowych i e-maila. W pracowni odbywa się również trening z zakresu obsługi komputera i Internetu prowadzony przez instruktora Agnieszkę Borowiecką.
Pracownia Krawiecko - Gobeliniarska
W ramach zajęć w pracowni krawiecko – gobeliniarskiej, poznajemy różne techniki rękodzielnicze i artystyczne, które wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokowo -ruchową. Przy użyciu prostych i złożonych technik powstają wyroby artystyczne i użytkowe z różnego rodzaju materiałów.
W pracowni uczestnicy poznają różnorodne formy haftu. Najpopularniejszy jest haft gobelinowy – polegający na wypełnieniu pionowym, poziomym lub ukośnym ściegiem kanwy z gotowym projektem. Wymaga on dużej cierpliwości i dokładności. Inną formą haftu obecną w pracowni jest haft wstążeczkowy i krzyżykowy.
W pracowni krawiecko – gobeliniarskiej nie może zabraknąć także szycia, zarówno ręcznego jak i maszynowego. Spod ręki uczestników wychodzą maskotki tj. sowy, ślimaki, koty i myszki. Uczestnicy zajmują się także tkactwem, tworząc kolorowe dywaniki oraz robią na drutach i szydełku. Powstają tam również obrazy wykonywane na płycie styropianowej z użyciem wełny czesankowej oraz igły do filcowania. Wełna czesankowa ma swoje zastosowanie również w tworzeniu sztuki zdobniczej tj. naszyjniki, broszki, bransoletki, wisiorki. Jednym z głównych materiałów wykorzystywanym w pracowni jest kolorowa włóczka, z jej użyciem powstają przepiękne obrazy wyklejane na płótnie. Jeden z nich, wykonany przez Mariannę Szustak, w 2020 roku zdobył wyróżnienie z konkursie Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie prace w pracowni krawiecko – gobeliniarskiej powstają pod okiem instruktora – Katarzyny Karbownik.
Pracownia Kulinarna
W pracowni kulinarnej pod okiem instruktora Beaty Swat uczestnicy poznają tajniki sztuki kulinarnej. Uczą się przygotowywać proste potrawy oraz posługiwać się sprzętem kuchennym tj. kuchenka, piekarnik, mikser i zmywarka. Wraz z instruktorem dokonują zakupów w pobliskim sklepie, zgodnie z wcześniej sporządzoną listą. Uczestnicy mający dyżur w tej właśnie pracowni odbywają trening kulinarny polegający na przygotowywaniu posiłków zgodne z wcześniej ustalonym jadłospisem. Po skończonym posiłku dbają o czystość w kuchni – zmywają talerze oraz sztućce. Pracownia kulinarna jest jednocześnie kawiarenką, w której uczestnicy mogą wypić kawę, herbatę.
Pracownia Muzykoterapii i Relaksacji
W PŚDS funkcjonuje także pracownia muzykoterapii i relaksacji, w której uczestnicy uczą się grać na instrumentach oraz śpiewać. Najpopularniejszymi instrumentami są gitary – klasyczna i elektryczna, bębny oraz keyboard. To właśnie w tej pracowni uczestnicy przygotowują i ćwiczą swoje występy na konkursy i przeglądy piosenki. Najbardziej doświadczonym wokalistą wśród uczestników jest Piotr Makuch, wielokrotny laureat przeglądów muzycznych. Praca przy muzyce i z muzyką sprawia wszystkim dużo radości. Pracownia muzykoterapii jest także odpowiedzialna za występy taneczne i teatralne. Uczestnicy wielokrotnie brali udział w przeglądach i festiwalach, zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich prezentując szerokiej publiczności układy choreograficzne oraz pantomimy. Oprócz działań artystycznych odbywają się również zajęcia relaksacyjne, które pomagają w zwalczaniu stresu, depresji, nerwic, lęków, bólu głowy. Celem relaksacji jest uświadomienie uczestnikom i nauczenie jak sobie radzić w sytuacjach stresogennych wywołanymi czynnikami chorobotwórczymi, trudnymi przeżyciami bądź szybkim tempem życia. Pracownia pełni także funkcję świetlicy, gdzie uczestnicy mogą wspólnie spędzić czas. Mają do swojej dyspozycji telewizor, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, a także szereg gier planszowych, edukacyjnych oraz puzzli. Zajęcia w pracowni muzykoterapii odbywają się pod kierunkiem instruktora Agnieszki Borowieckiej.
Pracownia Przyrodniczo - Ceramiczna
Pracownia przyrodniczo–ceramiczna zajmuje się opieką nad zwierzętami. Uczestnic obecnie mają pod opieką żółwia, który szybko stał się ulubieńcem wszystkich. Wyznaczone osoby pomagają przy jego karmieniu oraz czyszczeniu akwarium. Pracownia dba także o kwiaty doniczkowe oraz klomby przed placówką. Poza opieką nad fauną i florą PŚDS pracownia zajmuje się przede wszystkim tworzeniem pięknych rzeczy z drewna i gliny. Jak wskazuje nazwa pracowni podstawowym wyrobem jest ceramika. Uczestnicy tworzą z gliny swoje projekty, a następnie wypalają je w piecu i dekorują różnymi technikami zdobniczymi. W ten sposób powstają piękne talerze, doniczki, misy, a także anioły i różne zwierzątka. W pracowni powstają także płaskorzeźby i rzeźby kameralne. Tą trudną i czasochłonną techniką uczestnicy mieli okazję doskonalić pod okiem eksperta – Pana Mariana Lisowskiego. Rzeźbę szczególnie upodobał sobie jeden z naszych podopiecznych Mariusz Zieliński, który za swoje prace wielokrotnie otrzymywał nagrody. Spod jego ręki wychodzą drewniane maski, anioły a także motywy roślinne i zwierzęce. W ostatnim czasie wielu uczestników, upodobało sobie techniki tworzenia obrazów w drewnie za pomocą wypalarki oraz haftu matematycznego na desce. W pracowni powstają także ramy do obrazów, drewniane donice, a także karmniki dla ptaków i budki lęgowe. Prace powstają pod kierunkiem instruktora Eweliny Bibańskiej.
Pracownia Rehabilitacji
Pod okiem instruktorów uczestnicy dbają o swoje zdrowie i kondycję. Każdy z nich ma dobrany odpowiednio do swojego schorzenia zestaw ćwiczeń. Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się codziennie, a ich czas dostosowany jest do indywidualnych możliwości uczestnika.
Pracownia rehabilitacji wyposażona jest w szereg sprzętów:
- bieżnia,
- rowerek stacjonarny
- rotory – ręczny i nożny,
- orbitrek,
- fotel masujący,
- siłownia
Dodatkowo pracownia oferuje ćwiczenia na materacu oraz trampolinie. Wyposażenie obejmuje również sprzęt sportowy tj. piłka do siatkówki, kosza, ringo, bule, boccia oraz rakiety do badmintona.